Opony nowe czy używane?

Dwa razy do roku stajemy przed wyzwaniem jakim jest zmiana opon. Często wiąże się to z dylematem jaki rodzaj opon zakupić dla naszego samochodu, czy nowy czy używany. Producenci prześcigają się w zachwalaniu własnych produktów, nierzadko stawiając o wiele wyżej używane opony od nowych egzemplarzy. Czy mają rację? Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon i wreszcie: wybrać nowe czy używane? Sprawdźcie koniecznie!

Zużycie bieżnika

Wybierając opony używane, musimy pamiętać o tym, aby obejrzeć w jakim stanie jest bieżnik. Być może na pierwszy rzut oka nie zauważymy śladów zużycia, jednak po sprawdzeniu bieżnika, może okazać się, że opony mają lata świetności już za sobą. Prawidłowo, bieżnik powinien mieć powyżej 1, 6 mm, wtedy są one zdatne do użycia. Należy jednak pamiętać, aby nie decydować się na te egzemplarze, których zużycie jest na ostatnim progu, warto postawić na te z bieżnikiem około 5, 4 mm. Opony z wysokim zużyciem bieżnika powinniśmy kupić po znacznie niższych cenach, w przeciwnym razie zakup ten się nie opłaca.

Numer produkcji

Pamiętajmy także, że opony mają zwykle przydatność do 5, 6 lat. Jeżeli wiemy, że ktoś chce nam sprzedać egzemplarze starsze, poszukajmy innych. Warto także przyjrzeć się numerowi, umieszczonemu z boku opony. Pokazuje on datę produkcji opony, dzięki czemu będziemy widzieć, ile faktycznie lat ma dany egzemplarz.

Ząbkowanie

Jeżeli kupujemy oponę w miarę nową, sprawdziliśmy zarówno poziom zużycia bieżnika i jej wiek produkcji, warto przyjrzeć się czy nie nosi ona śladów nierównego zużycia bieżnika, czyli tzw. ząbkowania. Takie opony będą nierówno „chodziły” podczas jazdy, powodując hałas i dyskomfort jazdy. Jeżdżenie tego typu sprzętem może spowodować, że w najsłabszym miejscu, przebiją nam się.

Nowe opony czy używane? Stawiając na nowe egzemplarze, zwykle nie musimy nic sprawdzać, jedynie za nie zapłacić. Warto jednak przyjrzeć się także powyższym punktom i obejrzeć opony. Ceny nowych opon są zazwyczaj dosyć wysokie, więc musi to być przemyślany krok. Zwykle przy zakupie samochodu, nie decydujemy się na kupno dodatkowego egzemplarzu nowych opon, a stawiamy na używane. Jednak, gdy możemy pozwolić sobie na taki wydatek, warto kupić nowe opony, z pewnością będzie to dobra inwestycja na lata.

Dodaj komentarz