Domowy nawilżacz powietrza

Optymalna wilgotność w pomieszczeniach codziennego użytku wynosi 40-50%. Niestety w wielu gospodarstwach domowych wartość ta jest nawet o połowę niższa. Poza dyskomfortem przebywania w takich warunkach, możliwe jest pojawienie się szeregu problemów związanych ze zdrowiem. Komu zaleca się zakup domowego nawilżacza powietrza i dlaczego warto go mieć w swoim domu?

Jakie są konsekwencje wdychania suchego powietrza?

Najbardziej suche powietrze występuje w mieszkaniach podczas okresu grzewczego. To sprawia, że trudniej się oddycha, zasypia, pojawia się zmęczenie i senność. Skóra traci na miękkości, staje się szorstka i sucha. Ponadto niezwykle często dochodzi do wysuszenia oraz podrażnienia śluzówki nosa, w skutek czego powstaje katar. Organizm w takiej sytuacji jest bardziej narażony na zachorowania. Dlatego też domowy nawilżacz powietrza polecany jest każdemu, kto mocno nagrzewa mieszkanie w okresie zimowym. Ponadto będzie to dobre rozwiązanie również dla osób posiadających dzieci. Nawilżacz powietrza może również okazać się nieocenionym urządzeniem w przypadku posiadania dużej ilości roślin doniczkowych. One również potrzebują wilgoci. Znane są metody samodzielnego przygotowywania domowego nawilżacza powietrza. Polega to na pozostawieniu wilgotnej szmatki, bądź ręcznika na kaloryferze. Takie rozwiązanie nie jest skuteczne, powoduje dodatkowe nawilżenie, ale w bardzo małym stopniu oraz na małej powierzchni. Aby sprawdzić procent wilgotności powietrza wystarczy zakupić higrometr.

Jak działa domowy nawilżacz powietrza?

Domowy nawilżacz powietrza przede wszystkim utrzymuje odpowiednią wilgotność w określonym pomieszczeniu. Na rynku znajdują się dwa najlepsze rodzaje nawilżaczy: ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Te pierwsze domowe nawilżacze powietrza to te, których działanie opiera się na wytwarzaniu mgiełki i rozprzestrzenianiu jej na dużej powierzchni. Współczesne domowe nawilżacze powietrza nie podgrzewają wody znajdującej się w nich. Oczywiście na rynku są dostępne takie modele, ale nie są one wystarczająco skuteczne. Można również zdecydować się na nowocześniejszy i droższy nawilżacz ultradźwiękowy. Takie modele często posiadają również funkcję oczyszczania powietrza, co jest najlepszym wyborem dla alergików.

Dodaj komentarz