Jak sobie radzić ze stresem?

Jak sobie radzić ze stresem? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne, jak się wielu osobom wydaje. Wystarczy tylko odrobina dobrej woli. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić jak zgubny wpływ ma stres na organizm człowieka. Zaburza on pracę wielu układów i wyprowadza organizm ze stanu homeostazy. Jak zatem z nim walczyć?

Sposoby walki ze stresem

Wprawdzie stres można wyciszyć pewnymi lekami, ale nie jest to zalecane. Powodują one bowiem senność i rozkojarzenie, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Pierwszym krokiem do pokonania stresu jest stawienie czoła swoim problemom. Nie należy zamartwiać się rzeczami, na które nie ma się wpływu i które dzieją się niezależnie od nas. Często ogromna liczba obowiązków przytłacza i powoduje obniżenie poczucia pewności siebie. W takiej sytuacji należy uświadomić sobie swoją wartość. Wówczas wszystkie zadania będą traktowane jak wyzwania.

Jak pokonać stres raz na zawsze?

Sprzymierzeńcami w walce ze stresem są na pewno aktywność fizyczna oraz kontakt z innymi ludźmi. Spacerowanie z psem i kontakt z naturą również pomagają wrócić do stanu równowagi psychicznej. Rozwijanie własnych zainteresowań to świetny sposób na odstresowanie się. Warto robić na co dzień, to co się kocha i to co sprawia największą przyjemność. Trzeba pamiętać o tym, że regularnie uprawiany sport wprowadza w dobry nastrój i pomaga kontrolować emocje.

Co ciekawe, wielu osobom pomaga rozmowa z samym sobą, a więc po prostu wykrzyczenie swoich emocji. Pozwala to na szybkie uwolnienie się od złości i stresu. Krótkotrwale napięcie emocjonalne pomagają również rozładować pokarmy zawierające cukier. Z ich ilością nie wolno jednak przesadzać, aby nie mieć problemów z sylwetką.

Pomoc profesjonalisty

Jeśli żadne z powyższych metod nie sprawdzą się, warto rozważyć wizytę u specjalisty, a więc psychologa lub psychoterapeuty. Powinien on zaproponować skuteczne metody walki ze stresem. Psychoterapia w wielu przypadkach okazuje się nieoceniona i konieczna.

Dodaj komentarz