Jak oszczędzać pieniądze – budżet domowy

Wiele osób twierdzi, że nie stać ich na oszczędzanie. Tłumaczą sobie, że zaczną odkładać pieniądze, gdy wzrosną ich zarobki. Jest to poważny błąd. Oszczędzać powinien praktycznie każdy z nas, bez względu na to, czy zarabia dużo, czy mało. Znów masz wrażenie, że Twoje pieniądze gdzieś się rozpłynęły, mimo że nie kupowałeś niczego specjalnego? Podpowiadamy, jak uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Przeczytaj jak oszczędzać pieniądze i planować budżet domowy.

Kieruj się prostą zasadą – wydawaj zawsze mniej niż zarabiasz

W Internecie, prasie czy od znajomych można dostać wiele ciekawych porad, jak ograniczyć drobne wydatki. Wielu Polaków jest bardzo kreatywnych na przykład w gotowaniu prostych i smacznych dań „z niczego”, czy szukaniu promocji w marketach. Nie zawsze jednak te oszczędności świadczą o zdrowym podejściu do domowych finansów. W ogólnym rozrachunku ważne jest nie to, czy oszczędziliśmy kilka złotych na zakupach spożywczych, lecz czy na naszym koncie sukcesywnie odkładane są nowe środki. Pamiętaj, by zawsze kierować się zasadą, by wydawać mniej niż zarabiasz. Jeżeli co miesiąc będziesz odkładać choćby małe sumy, prędzej czy później odłożysz pieniądze na swoje cele.

Stwórz domowy budżet – miej pełny obraz swoich wydatków

Aby skutecznie zarządzać domowymi finansami i realnie oszczędzać pieniądze, warto stworzyć domowy budżet – czyli zapisywać wszystkie wpływy i wydatki. Można to robić po prostu na kartce papieru, w programie MS Excel lub pobrać z Internetu gotowy szablon. To pozwoli nam uświadomić sobie, na co tracimy najwięcej pieniędzy.

Ustal priorytety i bądź konsekwentny

Aby skutecznie realizować swoje cele finansowe, warto dobrze przemyśleć, na co chcemy zbierać pieniądze, a z których drobnych wydatków możemy zrezygnować. Wiele osób uważa, że codzienna kawa na wynos nie kosztuje dużo, kiedy jednak podliczymy, ile wydajemy na nią w ciągu roku, może się okazać, że pochłania to tyle pieniędzy, ile kosztuje zagraniczna wycieczka. Z tego powodu powinniśmy jednoznacznie określić swoje priorytety i konsekwentnie dążyć do realizacji naszych długookresowych planów.

Dodaj komentarz