Decyzja o rozpoczęciu odchudzania często przychodzi nam łatwo. Zbyt łatwo, jak się okazuje. Bo co innego powiedzieć: od jutra się odchudzam, a co innego… to zrobić. Można też pójść w zupełnie inną stronę – rozpocząć odchudzanie, ale przy użyciu drastycznych środków. Jak zrobić to z głową? Podpowiadamy.
1. Określ, gdzie teraz jesteś
Świadomość tego, że masz nadwagę, to nieco za mało, aby mierzyć się z tym problemem. Najpierw musi być wiedza o tym, co jest teraz, a więc:
– ile ważysz obecnie?
– jaki jest Twój wskaźnik masy ciała (BMI)?
– Czy podejmujesz jakąkolwiek aktywność fizyczną?
– Czy często spożywasz wysokoprzetworzoną żywność, np. typu fast-food?
– ile chciał(a)byś ważyć?
– jaki okres czasu chciał(a)byś poświęcić na zrzucanie wagi?
– Ile pieniędzy jesteś w stanie na to poświęcić?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci lepiej określić cel, z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć. Ponadto, wykonaj potrzebne badania, które dadzą odpowiedź na to, jaki jest Twój aktualny stan zdrowia.
2. Określ cel
To kolejna rzecz na mapie odchudzania, niezwykle istotna. Jeśli masz cel, wiesz, czego się trzymać. Powiedzenie: muszę schudnąć, bo mam nadwagę, nic nie znaczy. Ten cel jest jakby niewyraźny, rozmyty. Jeśli powiesz:
Chcę schudnąć 15 kg. Chcę zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć biegać. Daję sobie na to 8 miesięcy,
to już co innego. Cel, bądź też cele, są wyraźne. Wiesz, czego się trzymać. A teraz…
3. Przebij to na korzyści
Wypisz na kartce, co Ci da schudnięcie. Może to być np. stwierdzenie typu: będę się czuł zdrowszy albo: nie będę się już wstydzić wielkiego brzucha. Konkretne zdania, co zrzucenie wagi zmieni w Twoim życiu na lepsze. W chwilach zwątpienia zawsze możesz spojrzeć na tą kartkę i przypomnieć sobie, z jakim zaangażowaniem i z jaką wiarą powstawała.
4. Rozdysponuj czas środki
Określ, ile czasu i pieniędzy na co możesz przeznaczyć. Sporządź wstępny plan wydatków i zakupów (np. po konsultacji z dietetykiem). Pamiętaj: nie rób niczego przypadkowo – tutaj każdy drobiazg musi być solidnie zaplanowany. Tylko wtedy to będzie miało szanse powodzenia.
5. Działanie
Teraz nie pozostaje już nic innego, jak ofensywa. Myśl optymistycznie – to zawsze pomaga. Nie dawaj się chandrze, złemu humorowi – działanie nie tylko pomoże wygrać z nadwagą, ale również zwalczyć złe psychicznie momenty. Trzeba się przemóc i po pierwszym kroku robić kolejne. Potrzeba zawzięcia, systematyczności i wytrwałości.
Jest naturalne, że będą się zdarzać słabsze momenty, ale kluczem w nich jest zaciśnięcie pięści i postępowanie w myśl zasady: robię swoje. Rób swoje, a będzie dobrze. Zobaczysz.