Wcale nie musi być tym „złym”, jednak gdy zaczyna być go więcej, niż komórki naszego ciała są w stanie przyjąć, staje się niebezpieczny. Jeśli jego stężenie zbliży się do granicy normy, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia człowieka. Jak rozpoznać podwyższony cholesterol i uchronić się przed chorobami serca?
Tego, że naczynia krwionośne zaczynają obrastać tłuszczem i wpływać negatywnie na pracę serca, nie zauważymy bez specjalistycznych badań. Możemy jednak odpowiednio wcześnie „wyczuć” zwiększający się niebezpiecznie poziom cholesterolu LDL za pomocą innych, widocznych objawów. Oto one.
1. Ciężkie, bolące nogi
Jeśli nawet podczas wolnych, kilkunastominutowych spacerów pojawia się uczucie ciężkości nóg, a do tego ból (np. w okolicach uda lub łydki), to sygnał, aby bardziej wnikliwie przyjrzeć się temu, jak funkcjonuje nasz układ krwionośny. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że to złogi tłuszczu, w tym cholesterolu, zalegają w tętnicach i utrudniają chodzenie.
2. Nocne skurcze i drętwienie nóg
Zwykle skurcze pojawiają się, gdy brakuje nam magnezu. Zwykle, jednak nie zawsze. Jeśli np. ulgę przynosi spuszczenie nogi poza krawędź łóżka lub zmiana pozycji na siedzącą, może to być oznaką problemów z wysokim cholesterolem. Nie lekceważmy tego!
3. Zmiany skórne
To bardzo częsty objaw, który często bywa bagatelizowany, a przecież zmiany te są widoczne gołym okiem. Pierwsza z nich dotyczy wyglądu stóp – ich skóra szarzeje, paznokcie coraz wolniej rosną i stają się przezroczyste. Kolejne zmiany w wyglądzie skóry mogą pojawić się w kącikach oczu, łokci, czy kolan. Objawiają się tzw. żółtakami cholesterolowymi, czyli nieestetycznymi grudkami o żółtawym zabarwieniu.
4. Bóle w klatce piersiowej
To najbardziej zaawansowany objaw wysokiego stężenia LDL. Najbardziej bóle odczuwane są w okolicach mostka, przy czym towarzyszy temu często uczucie pieczenia, „zgniatania”, duszenia, ściskania i kłucia. Jeśli zauważymy u siebie objawy tego typu, jak najszybciej udajmy się na konsultację z lekarzem.
Jeśli zauważysz u siebie te lub inne niepokojące symptomy, reaguj. Nie zapominaj o badaniach kontrolnych, szczególnie, jeśli jesteś w tzw. grupie ryzyka (masz ponad 50 lat, palisz, chorujesz na cukrzycę, masz znaczną nadwagę). Nie lekceważ tego, że Twój organizm daje Ci znaki ostrzegawcze. Chroń swoje serce – w końcu życie masz tylko jedno.